Ürünlerimiz

Kiraz Çeşitleri

Ziraat 0 900 : Günümüzün en popüler çeşididir. Halk arasında Malatya Dalbastı, Akşehir Napolyono veya Allahdiyen olarak bilinmektedir. Kirazlar Bigarreau sınıfındandır. Kuvvetli ve yaygın olarak büyümektedir. Meyve iri veya ora iri olabilmektedir. Meyve eti gevrek, sulu ve çok iyi kalitededir. Meyve rengi parlak koyu kırmızıdır. Hasat tarihleri iklime göre değişmekle birlikte haziran ayının ortasından sonuna kadardır. Yüksek rakımlı yerlerde temmuz ortasında olgunlaştığı bilinmektedir. Çekirdek yapısı iri ve ete az bağlıdır. Bakteriyel kansere dayanıklı olmasının yanında meyve çatlaması yapmaması, raf ömrünün uzun olması ihracat imkanını artıran en önemli etkendir. Meyve sapı çok kısa olması ayırt edici diğer özelliğidir.

Star Gold (Beyaz Kiraz) : Kökeni Karaman ilidir. Yarı dik ve kuvvetli ağaçlar oluşturur. Kirazlar Bigarreau sınıfındandır. Çok geç olgunlaşır. Meyve şekli yuvarlak, orta iriliğe sahiptir. Meyve rengi sarı olup, meyve etli sarı, sert, orta kalitededir. Meyve suyu renksizdir. Çok verimli bir çeşit olup, meyve çatlaması yapar. Meyve suyu sanayisinde tercih edilen bir türdür. İleri olgunluk aşamasında taşınması zordur.

Lambert : 1880 yılında J.H.Lambert tarafından ıslah edilmiştir. Ağacı kuvvetli ve dik gelişir. Bigarreau sınıfındandır. Kirazların beşinci haftası olgunlaşır. Meyveler kalp şeklinde olup, iriliği orta iri ve iri olabilmektedir. Rengi parlak kırmızıdır. Meyve eti çok sert tatlı iyi kalitededir. Çekirdek iri olup ete az bağlıdır. Ağacı çok verimli olup bakteriyel kansere duyarlıdır. Çok geç çiçeklenir. %18 oranında meyve çatlaması yapar. Yola çok dayanıklıdır.

Regina : Jork Meyve Araştırma Enstitüsünde SchneidersSpateKnorpelkirsche ile Rube’nin çaprazlamasıyla 1957 yılında geliştirilen Regina Almanya’da 1981 yılında piyasaya çıkarılmıştır. Regina’nın meyveleri çok iri, yuvarlak, siyaha yakın koyu kırmızı, sert ve sulu, hoş kokulu ve tatlıdır. Sapı uzun ve kalındır. Ağaçları dik ve kuvvetli piramit şeklinde gelişir, oldukça verimli bir çeşittir.

SweetHeart : Ağaçları geniş ve kuvvetlidir. Meyve çatlaması azdır. Çok bol meyve verir, bundan dolayı kuvvetli budanmalıdır. Kuvvetli budandığı taktirde meyveleri iri, kalp şeklinde uzun saplı ve kırmızı renklidir. Verimi yüksek ve süreklidir. Çok verimli olması nedeniyle kuvvetli gelişen anaçlara aşılanması tavsiye edilir. Kirazda az sayıda mevcut olan kendine verimli çeşitlerden biridir.

Kirazın Faydaları

Kirazın faydaları arasında öne çıkan nokta, meyvenin antioksidan bakımından zengin olması ve bu sayede pek çok organı hücre hasarına karşı koruması. Buna ek olarak tam bir vitamin ve mineral deposu olan kiraz C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi önemli mineraller bakımından çok iyi bir kaynak. Kiraz, bağırsakları hareketlendiren ve kabuzlığı önleyen besin liflerinden yüksek miktarda içermektedir.

Erik Çeşitleri

Pressident : Ağaçları güçlü ve dik büyüyen yapıdadır, her yıl düzenli ve yüksek verimlidir. Kendine verimsiz bir çeşit olup tozlayıcıya ihtiyaç duyar. Meyvesi çok iri, eliptik şekildedir. Koyu mor renktedir. Meyve eti yeşil renkte, az sulu, hafif mayhoş ve az aromalıdır. Albeni ve yeme kalitesi iyidir. Ortalama 50 gram ağırlığındadırç Meyve kabuğu zemin rengi yeşil sarıdır.

Stanley (Birton) : Ağaç başına ortalama verim 90-120 kg dır. Meyve eti yeşilimsi sarı, az sulu ve tatlıdır. Albeni ve yeme kalitesi yüksektir.

Firenze-90 : Orta veya orta-iri, yuvarlak-uzunumsu şekillidir; koyu morumsu kabukludur; sarı meyve eti çok dayanıklı, iyi duyusal özelliklere sahiptir ve çekirdekten ayrılır.

Eriğin Faydaları

Erik vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri sakinleştirir. Kansızlığa iyi gelir. Erik sindirim sistemine de faydalıdır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak böbrekleri dinlendirir. Romatizmaya iyi gelir. Östrojen seviyesini dengelediği için özellikle Menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır.

Şeftali Çeşitleri

Royal Glory : Ağaçları kuvvetli, geniş ve yayvan gelişen çok verimli, meyveleri orta büyüklükte, albenisi iyi olan, gösterişli bir çeşittir. Meyve; yuvarlak, canlı kırmızı renktedir.

Şeftalinin Faydaları

B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini de barındırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Basur şikâyetlerini azaltır. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarını eritir. Ağız kokusunu giderir. Cildi nemlendirir ve canlandırır.